inkoustová tiskárna

Zaschlá barva v tiskárně: Jak zachránit cartridge?

Máte doma či v kanceláři tiskárnu, a nevíte si rady proč vám začala vynechávat jednu z barev, nebo přestala zcela tisknout? Inkoust jste kontrolovali minimálně tisíckrát, a stále nevíte příčinu těchto problémů? 

Na vině může být samozřejmě vícero problémů, které mohou tyto potíže způsobovat. Avšak pokud se ve vašem případě jedná o inkoustovou tiskárnu, mohou být tyto potíže spojené se zaschlou cartridge, která je velmi častým problémem u tohoto typu tiskáren, a je způsobena nepravidelným tiskem či použitím nekvalitních inkoustů. 

Co to je cartridge?

Cartridge je zásobník a inkoustová náplň pro tisk, včetně tiskové hlavy s tryskami. Může mít jednu či vícero nádobek, kdy jedna nádobka je pro černou barvu, a je samostatně. Druhá nádobka je pro trojici základních barev (purpurová, žlutá a azurová). Cartridge zásobuje tiskovou hlavu inkoustem a tím dochází k tisku. Každá tisková hlava má až tisíc trysek, které vytváří miniaturní kapičky inkoustu na papír. 

Dá se zaschlé cartridge předejít a jak na to? 

Ano, samozřejmě se těmto problémům dá předejít, musíte však dodržet zásadní pravidla. Je zapotřebí alespoň jednou za týden tisknout nebo pravidelně pouštět funkci čištění trysek, kterou nabízí už většina inkoustových tiskáren. 


Jak na zachlou barvu v tiskárně


Jednoduchý návod, jak na opětovné zprovoznění tiskárny

V souvislosti s typem tiskárny vyjměte tiskovou hlavu, nebo celou cartridge nádobu, a položte ji na vlhký kapesník směrem tryskami dolů. Sami uvidíte, že se z tiskové hlavice začne uvolňovat inkoust. Vyčkejte přibližně 30 minut, poté by tisková hlava měla být zcela čistá a uvolněná. Tiskovou hlavici nebo cartridge zásobník vložte do tiskárny, a spusťte funkci čištění trysek. 

V případě, že tento způsob čištění nevyšel. Poohlédněte se po speciálních prostředcích nebo produktech, které jsou vhodné pro inkoustové tiskárny. Roztoky se mohou lišit pouze v síle, jinak jsou univerzálního využití. Před použitím roztoku si přečtěte návod, který je součástí každého produktu. Některé druhy tiskových hlav, se do roztoku namáčejí či se nechají pouze propláchnout. 

Mimo to existují i jiné triky a tipy, které mohou roztoky nahradit svým složením, například  okena, alkohol, benzín, líh či aceton. Těmito nepřímými čističi, můžete však tiskárnu značně poškodit. Jestliže nepomůže ani voda, a ani roztok, nezbyde vám nic jiného než to, že budete muset koupit novou cartridge, nebo tiskovou hlavu.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *