hlava radiátoru

|

Jak ušetřit za topení?

Nejedna rodina se nyní rozhodla šetřit. Kromě toho, že se snaží neplýtvat vodou se také přemýšlí nad tím, jak v příští topné sezoně snížit výdaje spojené s vytápěním. Loňská zima byla krutá a mnozí bohužel zaplatili více, než by předpokládali. Na vině sice mohou být špatně těsnící okna, ale také nehospodárné zacházení s topením. Jak tedy ušetřit za topení, ať se příští rok rodinná kasa tolik nezapotí?

Máte odvzdušněné topení?

K velkým tepelným únikům dochází proto, že topení není odvzdušněné. Jak poznáte, že je to i váš případ? Jednoduše – radiátor je pořád studený, i když máte topení puštěné na plné obrátky. Nebo je možná pouze vlažný, zkrátka svou teplotou neodpovídá předpokládanému stavu. Dokonce se v něm mohou ozývat šplouchavé zvuky.

Pokud dojdete k závěru, že topení potřebuje odvzdušnit, pořiďte si takzvaný odvzdušňovací klíč, který je běžně k sehnání například v železářství. Ústřední topení se pustí na plné obrátky, po půlhodině se klíčem uvolní ventil. Na hadr položený na zemi začne odkapávat unikající voda.

Termostat jako skvělý společník ve vaší domácnosti

Vedle odvzdušnění topení je důležité instalovat do své domácnosti termostat. S jeho pomocí se vám povede regulovat teplotu v domě i ve chvíli, kdy se v něm nenacházíte. Je to skvělý společník, díky kterému předejdete vysokým platbám souvisejícím s vytápěním.

Je mylné se domnívat, že se domov musí vytápět po celý den, jinak trvá dlouhou dobu, než se promrzlý prostor vyhřeje. Lze to dělat daleko ekonomičtěji, a sice stáhnout teplotu v okamžiku, kdy se doma nenacházíte, a naopak ji zase zvednout, když budete na cestě domů. A přesně to svede termostat.

Zavírejte dveře i okna

Abyste netopili pánu Bohu do oken, buďte přítomní. Zavírejte za sebou dveře, také zavírejte okna. Větrání je sice dobré, aby se v domácnosti nedržela vlhkost, na druhou stranu stačí větrat pár minut, aby došlo k pročištění vzduchu v místnosti.

Co se týče zavírání dveří, jedná se o činnost, díky které nebude teplo z jedné místnosti unikat do dalších. Udrží se v jedné místnosti, kde zrovna pobýváte. Pokud je vám zima, noste teplejší ponožky a na noc si vyberte pyžamo z materiálů, jako je flanel, plyš nebo bavlna.

Zkuste to s hliníkovou fólií

Bydlíte v rodinném domě postaveném z cihel a malty? Pak má váš dům jednu velkou nevýhodu, a sice stěny pohlcují teplo vynaložené radiátorem. Podle průzkumů opravdu velká část tepla unikne do zdí, kde se prakticky ztratí. Proto to zkuste s hliníkovou fólií.

Pokud ji umístíte za radiátor, vyhnete se tomu, že stěny pohltí proudící teplo. Naopak se teplo od fólie odrazí zpátky do místnosti, čímž odpadne povinnost pouštět topení na takové obrátky. Náklady na vytápění nebudou tak obrovské. A samotná pořizovací cena hliníkových fólií nebude také nijak závratná (rovná se několika stovkám korun).

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *