Ukulele

|

Jak se naučit hrát na ukulele?

Je vaším snem se naučit hrát na hudební nástroj, ale na kytaru si netroufáte? V tom případě bude tou pravou volbou ukulele – tento strunný nástroj původem z havaje je nejen vhodný i pro úplné hudební začátečníky, ale navíc ho pořídíte za pár korun. V dnešním článku vám poradíme, jak se na ukulele naučit hrát.

Nejlepší online kurzy pro začátečníky

Artmaster.cz Logo

UKULELE – MINIKURZ PRO ZAČÁTEČNÍKY 

(Klára Kubištová)

Artmaster.cz Logo

HUDEBNÍ TEORIE – MINIKURZ PRO ZAČÁTEČNÍKY

(Adam Albrecht)

Co si pořídit pro hru na ukulele?

Než se pustíte do učení základních akordů, je potřeba si pořídit vhodné vybavení. Základem je samozřejmě samotné ukulele. Vybírat můžeme pěti typy, pro začátečníky je ideální volbou ukulele sopránové. Pokud již máte s ukulele, případně hraním na kytaru, nějakou zkušenost, sáhnout můžete také po ukulele tenorovém či barytonovém. Přestože se mohou na první pohled zdát všechny typy stejné, liší se nejen velikostí těla, ale především barvou zvuku.

Kromě samotného ukulele můžete do výbavy zařadit například také trsátko, kapodastr, obal na ukulele či ladičku, kterou však lze poměrně efektivně nahradit aplikací v mobilním telefonu.

Kde koupit ukulele?

Jak se naučit základy?

Pokud jste nikdy na žádný strunný nástroj nehráli, nejspíš se s ukulele v ruce zpočátku cítíte poněkud bezradně. Jak tedy začít, abyste co nejrychleji dosáhli pokroků a dokázali si zahrát svou první písničku?

Začněte samostudiem

Častou volbou je v případě ukulele samostudium pomocí učebnice či zpěvníku. Přestože i takto se dá na ukulele poměrně rychle naučit, pro začátečníky jsou vhodné spíše další metody, které uvádíme na následujících řádcích.


TIP REDAKCE: Jak se naučit zpívat?


Najděte si učitele nebo lektora

Sázkou na jistotu je tak spíše lektor či učitel hry na ukulele. Ten vám nejen zodpoví všechny dotazy, ale také vám bude skvělou motivací ve chvíli, kdy to budete chtít s ukulele vzdát. Je však třeba počítat s poměrně vysokou cenou za lekce, zejména v případě hodin jeden na jednoho.

Vyzkoušejte online kurzy

Stále populárnějším způsobem, jak se svépomocí naučit hrát na ukulele, jsou také nejrůznější online kurzy. Kromě bezplatně dostupných videotutoriálů na YouTube (které jsou mnohdy poměrně nízké kvality) můžete vyzkoušet také placené kurzy ArtMaster, které zaštiťuje moderní škola hudby v Praze. Úplní začátečníci ocení zejména minikurz hry na ukulele, který pokrývá naprosté základy, mírně pokročilejší se mohou ponořit do tajů hudbykurzu hudební teorie.

Základy hry na ukulele

Ještě před tím, že se pustíte do hraní, ať už za doprovodu online lekce či lektora, je vhodné se seznámit se základy hry na ukulele. Co tedy potřebujete vědět, než se pustíte do učení?


TIP REDAKCE: Jak se naučit hrát na kytaru?


Jak ukulele naladit?

Aby ukulele pěkně znělo, je nutné ho čas od času naladit. Ladění ukulele je totožné jako u kytary – zatímco zkušení hráči jsou často schopni naladit po sluchu, jako začátečník se pravděpodobně neobejdete bez ladičky či mobilní aplikace. Základním laděním ukulele je G, C, E, A, výjimkou je barytonové ukulele, které ladíme na D, G, H, E. 

Číslování prstů, strun a pražců

Možná jste si stačili všimnout, že na rozdíl od kytary má ukulele pouze čtyři struny. Ty nazýváme podle tónu, které na nich ladíme. Pro snadnější orientaci na akordových diagramech struny číslujeme, přičemž horní struna G je označena číslem 4 a spodní strun A číslem 1. Kromě strun číslujeme také prsty (ukazovák = první prst, malíček = čtvrtý prst) a pražce (vzestupně směrem od hlavy k tělu ukulele).

Male Ukulele
Zdroj: Unsplash.com / Johannes Weber

Úchop

Pokud patříte mezi praváky, ukulele držíme v levé ruce, která mačká struny. Pravá ruka vybrnkává či udává rytmus přejížděním přes struny. V případě, že jste leváci, je nutné přehodit do opačného pořadí struny, aby bylo možné ukulele držet v pravé ruce. 

Pozor dejte v případě, že jste zvyklí hrát na kytaru – zatímco u kytaru většinou hrajeme přes ozvučný otvor, u ukulele se brnká na struny v místech, kde končí tělo nástroje.

Akordy

Akordy, tedy souzvuk tří a více současně znějících tónů, představují nejsnazší způsob, jak se naučit zahrát na ukulele písničku. Jednoduše prsty levé ruky zmáčkněte struny v daném akordu (například podle akordového diagramu) a pravou rukou přejeďte přes struny. Jelikož má ukulele pouze čtyři strunu, drtivou většinu akordů zvládnou i naprostí začátečníci. Pro zahrání mnoha písniček si však obvykle vystačíte se základními akordy, jako je A, C, D, F a G. 

Rytmus

Nedílnou součástí hraní akordů je také rytmus. S tím se setkáme ve formě šipek či pod označením D (down, dolů) a U (up, nahoru), tedy směru, kterým pohybujeme pravou rukou po strunách. Pomlčka označuje pauzu, kdy se ruka nedotýká strun. U písniček na 4 doby si zpočátku vystačíte s rytmy D-D-D-D-, DU DU DU DU, D- DU D- DU či D- DU -U DU, u písniček na tři doby s rytmem D- DU DU nebo D U- U-. 

4.9/5 - (16 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *