Tipy na snížení spotřeby benzínu

Jak snížit spotřebu benzínu?

Ceny pohonných hmot jsou rok od roku vyšší, a tak není divu, že se každý snaží nějakým způsobem ušetřit. Může se zdát, že jediným řešením je prostě chodit pěšky nebo využívat hromadnou dopravu, avšak při dodržování následujících bodů budete překvapeni, jak půjde vaše vozidlo se spotřebou dolů.

1. Kontrolujte pneumatiky

Kontrola pneumatik by měla být naprostou samozřejmostí klidně i dvakrát do měsíce. Vždy se ujistěte, že pneumatika neuchází, vzorek není příliš sjetý, případně že se guma nesjíždí jen na jednom místě. Nejdůležitější je však správný tlak v pneumatikách. Špatně nahuštěná kola se rychleji opotřebují, snižují ovladatelnost vozu a navíc se poměrně dost zvýší jeho spotřeba. 

2. Zapomeňte na „volnoběh“ 

Pokud víte, že budete s vozidlem stát na místě déle než minutu, s klidem motor vypněte. Během chodu na volnoběh totiž motor spotřebuje i dva litry paliva za hodinu, což je opravdu zbytečné. Motor klidně vypněte i na železničním přejezdu či světelné křižovatce u kterých víte, že si počkáte déle. Jistou výhodu mají v tomto řidiči s novějšími auty, která již disponují systémem Stop/Start. Pokud mezi ně patříte i vy a chcete ušetřit, rozhodně tento systém nevypínejte.

3. Jezděte plynule 

Jistě jste si všimli, jak velký je rozdíl mezi spotřebou ve městě a například na dálnici. Mimo jiné je to také plynulostí jízdy. Naučte se nejezdit stylem „brzda-plyn“ a ušetříte množství pohonných hmot. S tímto souvisí také prudké brzdění na poslední chvíli. Pokud víte, že budete zastavovat, raději již s předstihem pomalu přibržďujte. Při rozjezdu zase přidávejte plyn pomalu, opravdu není nutné, aby auto pokaždé „vystřelilo jako raketa“.

4. Nejezděte zbytečně rychle

Někteří řidiči mají pocit, že rychlá jízda jim ušetří spoustu času. Na prázdné dálnici samozřejmě ano, nicméně na okresních silnicích, ve městech nebo na přeplněné dálnici ve špičce je téměř jedno, zda jedete chvilkami 130 km/h nebo „devadesátkou“. Při vyšších rychlostech musíte stejně neustále brzdit za pomalejšími auty, což spotřebu společně s rychlou jízdou ještě zvyšuje.

5. Zbavte se odpadků a nepotřebných věcí

S každým kilem navíc má váš automobil vyšší spotřebu. Rozhodněte proto, co v něm doopravdy potřebujete vozit. Pokud vám v kufru stojí krabice plná nářadí, na střeše vezete nosič a ještě navíc jste si na auto umístili zbytečný spoiler tak vězte, že benzínu bude o dost pomaleji ubývat, když se této zátěže rychle zbavíte.

6. Plánujte trasu

To se oplatí zejména při delších trasách. Méně kilometrů ale nemusí vždy znamenat nižší spotřebu, pokud pojedete téměř celou dobu přes obce. Pozor si dejte i na převýšení a vysoké množství zatáček. Plynulá rovná cesta je vždy lepší volbou, i v případě, že je delší.

7. Správně řaďte

I řazením ve správné chvíli se dá ušetřit spousta benzínu. První rychlostní stupeň využívejte výlučně na rozjezd. Snažte se co nejdříve přeřadit na vyšší stupeň a nežeňte auto zbytečně „do otáček“. Ideálním okamžikem pro zařazení vyššího stupně je rozmezí 2000 až 2500 otáček/min. na tachometru.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *