podvodný e-shop

Jak poznat podvodný e-shop?

Nakupování na internetu je dnes hitem. Dokonce i věční odpůrci tohoto způsobu pořizování nových věcí byli lapeni do sítí online světa. Jistý vliv na to měla koronavirová pandemie, která zavřela prakticky všechny obchody vyjma supermarketů a drogerií. A v těch si člověk příliš radosti neudělá, že ano. Bohužel se zvyšujícím zájmem o online nakupování vzrostl také počet podvodných e-shopů. Jak je rozpoznat?

Podvodné e-shopy jsou často tak propracované, že je od spolehlivých rozeznáme jenom stěží. Zejména ti, kteří na internetu nenakupují příliš nebo si před zakoupením daného zboží nesrovnají ceny či nepročtou reference na internetu se často spálí. Abyste se k nim nepřidali také vy, všímejte si drobností, jež mohou podvodný e-shop odhalit.

Žádný zámek u URL adresy

Jinými slovy – když e-shop nemá zabezpečený přístup, je něco špatně. Tímto zabezpečením se myslí onen zámeček, který na vás svítí vedle URL adresy webu. Jedná se o takzvané šifrované zabezpečení, jež kontrolujte hlavně v případě, že nakupujete běžné zboží. U freelancerů nebo jiných specialistů nabízející služby to není až tak důležitý parametr.

Žádné kontakty

U čeho však zbystřete, tak u kontaktů. Chybějící kontakty nevěstí nic dobrého. A nemyslíme tím pouze chybějící telefonní kontakt nebo e-mailovou adresu, na kterou můžete poslat svoje stížnosti, hodnocení nebo dotazy. Mluvíme také o identifikačním čísle, případně o daňovém identifikačním čísle, také o adrese sídla.

Většinou se tyto informace nachází v rubrice “kontakt”, ale jindy jsou uvedeny ve spodní části stránky. Někdy až úplně na konci v patičce.

Žádné obchodní podmínky nebo GDPR

V posledních letech se klade zvýšený důraz na obchodní podmínky a GDPR. Jedná se o dokumenty určující práva a povinnosti jednotlivých stran čili jak prodávajícího, tak kupujícího. Bohužel na mnoha e-shopech stále chybí, i když je to zákonná povinnost. Pokud na webu jsou, vyplatí se je alespoň rozkliknout (někdy jsou směsně zformulované nebo sepsané, že budí spíše rozpaky, než důvěryhodnost).

A když už jsme u toho obsahu, dívejte se na to, jak je vše psané. Nemluvíme nyní jen o obchodních podmínkách nebo zásadách ochrany soukromí, ale také o produktových textech, formulaci úvodních textů na webu a podobně. Pokud vám přijde, že jsou texty vytažené z překladače čili že věty postrádají smysl nebo že skloňování e-shopu nic neříká, opět je to varovný signál, že se pravděpodobně nacházíte na podvodné stránce.

Další signály, jak poznat podvodný e-shop

  • Žádná nebo velice špatná grafika.
  • Adresa neodpovídá obsahu.
  • Nulové údaje o zboží.
  • Platba pouze kartou (v případě prodeje fyzických produktů).
  • Až příliš mnoho spokojených (a pravděpodobně falešných) zákazníků.
Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *