šetrná žárovka

|

Jak ušetřit za elektřinu?

Pokud už vás nebaví neustále se zvyšující náklady na spotřebu elektrické energie, je možná načase přestat měnit výši záloh a spíše se zaměřit na své zvyky, které mohou být příčinou vysokých částek, které pravidelně platíte dodavatelům elektřiny. Přinášíme vám několik tipů, jak efektivně ušetřit za elektřinu.

Začněte hned u zdroje

Nejčastější příčinou vysoké spotřeby elektřiny kupodivu není dlouhé zírání do otevřené lednice či nechávání rozsvícených světel, ale jednoduše staré či neúsporné spotřebiče. Vyměňte tedy svou stoletou lednici či pračku za novou a při výběru věnujte zvýšenou pozornost její třídě energetické spotřeby. Zároveň však zbytečně nelpěte na těch zdánlivě nejúspornějších modelech – rozdíl mezi třídou A+++ a A++ může být opravdu minimální.

Snažte se neplýtvat

Pokud jsou vaše spotřebiče nové či ve výborném stavu, přichází na řadu ona obligátní rada o neplýtvání, kterou jste určitě v dětství pravidelně slýchávali od svých rodičů. Vaše maminka měla bohužel pravdu – pokud nechcete zbytečně vyhazovat peníze za elektřinu, je třeba důsledně vypínat nepoužívané spotřebiče a světla. Stejně tak myslete na vypojování přístrojů a nabíječek ze zásuvky, jelikož spotřebovávají energii i ve vypnutém stavu.

Lednice, žrout elektřiny

Stejně tak měla maminka pravdu i o neustálém koukání do lednice jako do výkladní skříně. Kromě toho patří mezi velké zdroje spotřeby například to, že do lednice ukládáte horké jídlo a potraviny. Lednice totiž musí teplotu jídla vykompenzovat, čímž se zvyšuje její spotřeba. 

Stejně tak lednici i mrazák pravidelně odmrazujte – odmražená lednice má až o 30 % nižší spotřebu. Zároveň by lednice neměla být umístěna poblíž spotřebičů vydávajících teplo, jako je trouba, sporák či topení.

TIP: Jak ušetřit v domácnosti?

Perte úsporně

Ušetřit se dá i na provozu dalšího spotřebiče, a to pračky. Při praní vždy zvolte dostačující program –volte spíše nižší otáčky i teplotu. Pokud oblečení není příliš špinavé, bude mu s přehledem stačit i praní na třicet stupňů a při 800–900 otáčkách. V případě, že vlastníte novější model pračky, využívejte programy na úsporu energie. A samozřejmě se snažte neprat jen pár kousků; pokud nutně potřebujete vyprat své oblíbené tričko, ale ještě nemáte dost prádla na naplnění pračky, raději ho přemáchněte v ruce. Ušetříte nejen za elektřinu, ale i za vodu.

Vyměňte žárovky i dodavatele

Posledním naším tipem je výměna – nejen neúsporných žárovek, ale i vašeho dodavatele elektřiny. Pokud už několik let tvrdohlavě zůstáváte u jednoho dodavatele elektřiny navzdory rostoucím cenám, vězte, že vám nejvíce peněz ušetří jeho výměna. Na energetickém trhu je dnes opravdu velké množství společností, a vy si tak můžete vybrat toho opravdu nejlevnějšího. 

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *