Led Osvetleni

|

Kolik můžete ušetřit s LED osvětlením?

Vzhledem ke vzrůstajícím cenám energií je tématem číslo jedna úspora na elektřině. Přestože klasickým žárovkám kvůli energetické náročnosti a neúspornosti odzvonilo už před deseti lety, stále máme na výběr z více či méně úsporných typů osvětlení. Jaké žárovky jsou ty nejúspornější

Halogenové žárovky a zářivky mezi nejúspornější nepatří

Přestože s úsporou energie si spojujeme především zářivky, dávno už neplatí, že by byly nejúspornější variantou. Ačkoliv pořizovací cena úsporných zářivek či halogenových žárovek je často o více než polovinu nižší než cena LED žárovek, počítat musíme vyšším příkonem a kratší životností. Zatímco halogenová žárovka vydrží svítit kolem 2 000 hodin a zářivka kolem 8 000, LEDky nám poslouží opravdu dlouho – 15 000 až 30 000 hodin svícení. Zatímco se tak při ročním provozu pohybují náklady halogenových žárovek kolem dvou tisíc korun (či jednoho tisíce v případě úsporných zářivek), LED žárovky často nepřekročí ročními náklady pár stovek.

Kdy vsadit na LEDky?

Důvodem, proč popularita LED žárovek vzrůstá až v posledních letech, je zejména pokles ceny a zvýšení účinnosti. Dnes se proto vyplatí investice do LEDek v téměř každé místnosti, zejména však tam, kde trávíme nejvíce času. Jsou proto ideální volbou do obýváku či ložnice. Výměna za LEDky se naopak nemusí vyplatit tam, kde svítíme výjimečně, tedy na půdě či ve sklepě – tyto prostory si zpravidla vystačí s levnějšími alternativami.

Kolik můžete s LED žárovkami ušetřit?

Abychom si úsporu na energiích pomocí led žárovek ukázali i v praxi, pojďme se podívat na konkrétní příklad. V naší modelové situaci si představme klasický byt o dispozici 3+1, ve kterém svítíme v průměru pět hodin denně. V situaci, kdy se cena kWh pohybuje kolem 4,50 Kč, můžeme přechodem z klasických žárovek na LEDky ušetřit před pět a půl tisíce ročně. Vzhledem k tomu, že pořizovací cena přibližně 16 žárovek, se pohybuje kolem 1 900 Kč, se tedy jedná o návratnou investici, která se nám vrátí za první čtvrtletí. 

Jak Usetrit Led Osvetlenim
Zdroj: Pixabay.com

Na co dát při nákupu LED žárovek pozor?


Ačkoliv jsou LEDky obvykle vhodné do interiéru i exteriéru, při jejich výběru bychom měli dbát na několik pravidel. Jednou z nich je právě odolnost uváděná výrobcem, a to především právě v případě venkovního použití. Zejména v interiéru je potřeba brát ohled na světelný tok udávaný v lumenech, případně také rozptyl (udáváno ve stupních) a barvu světla (udáváno v kelvinech). Zatímco v ložnici či obýváků oceníme spíše příjemnější teplé odstíny, na pracovišti je vhodnější chladnější světlo. 

A v neposlední řadě nesmíme zapomínat na vhodné svítidlo – jelikož se LED technologie nechladí vyzařováním tepla, je potřeba diodu umístit do svítidla, ve kterém je umožněno dostatečné proudění vzduchu.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *