Kurz Zpevu

|

Jak se naučit zpívat?

Kdo z nás by si občas nezpíval ve sprše či spolu s rádiem při jízdě autem? Pokud však chcete zpívat nejen sami pro sebe, ale také před ostatními, bude pravděpodobně potřeba na vašem zpěvu trochu zapracovat. Zpěv totiž podobně jako jiné talenty či dovednosti můžete trénovat – v dnešním článku vám poradíme, jak na to.

Nejlepší online kurzy pro začátečníky a mírně pokročilé

Artmaster.cz Logo

ZPĚV – PRO ZAČÁTEČNÍKY I MÍRNĚ POKROČILÉ

(Hana Melcrová)

Artmaster.cz Logo

HUDEBNÍ TEORIE – MINIKURZ PRO ZAČÁTEČNÍKY

(Adam Albrecht)

Dokáže se každý naučit zpívat?

Přestože talent rozhodně hraje důležitou roli, zpívat se můžete naučit i v případě, že jím právě neoplýváte. Největším problémem totiž nebývá hudební sluch, jak se řada lidí domnívá, ale spíše práce s dechem. Přestože z vás možná další Adele nebude, při dostatku odhodlání a úsilí se můžete konečně zbavit ostychu a zazpívat si i před publikem. 

Potřebujete učitele zpěvu?

Nejefektivnějším způsobem, jak se naučit zpívat, je vedení zkušeným učitelem, který vám vše vysvětlí a zasvětí vás do tajů čistých tónů i správného dýchání. Bohužel tato varianta má pro mnoho začátečníků řadu nevýhod – zatímco u skupinového kurzu budete hned zpočátku muset zpívat před cizími lidmi, individuální kurz se může pěkně prodražit.

Poměrně populární alternativou výuky s učitelem zpěvu je tak online kurz. Zatímco v úplných počátcích si vystačíte s tutoriály na YouTube, za zkoušku stojí kurzy online akademie ArtMaster, která nabízí kurz zpěvu. Naučíte se zde například správný dech, techniku, resonanci či rozdíl výslovnosti při zpěvu v češtině a angličtině. Užitečný může být také úvod do základní hudební teorie, který se zaměřuje na noty, akordy, intervaly či stupnice

Kde koupit mikrofon na zpívání?

Zpivani
Zdroj: Unsplash.com / Bogomil Mihaylov

Jak se naučit zpívat?

Přestože odborné vedení je při učení se nové dovednosti nenahraditelné, máme pro vás několik rad, jak se naučit zpívat.

1. Začněte dechovým cvičením

V prvé řadě je nutné si nacvičit správné dýchání pomocí dechových cvičení. Ta vám při pravidelném tréninku umožní lepší kontrolu nad délkou i výškou zpěvu – jednoduše řečeno, při pravidelném tréninku dechových cvičení mnohonásobně zlepšíte svůj hlasový projev. Základem je pak především nacvičení a pochopení správného zapojení bránice při zpěvu.

2. Zahřejte hlasivky

Kromě dechu jsou klíčovým nástrojem při zpěvu také naše hlasivky. A jelikož se jedná o sval, před zpěvem bychom je neměli zapomínat správně zahřát. Díky tomu bude váš hlas nejen lépe znít, ale také předejdete zranění hlasivek. 

Způsobů, jak zahřát hlasivky, je mnoho. Začít můžete například hlubokým broukáním či naopak vysokými tóny. Procvičit si můžete rovněž durovou stupnici.


TIP REDAKCE: Jak se naučit hrát na ukulele?


3. Najděte svůj rozsah

Přestože zpívat se může naučit každý, do jisté míry jsme limitováni rozsahem našeho hlasu, tedy nejvyššími a nejnižšími tóny, které jsme schopni zazpívat. Pomocí klasických hudebních stupnic proto vyzkoušejte, které horní i spodní tóny jsou pro vás limitní. Zároveň však mějte na paměti, že rozsah může ovlivňovat celá řada faktorů, jako třeba momentální nachlazení, nemoc či jen únava.

4. Nahrajte se

Pokud nemáte učitele hudby, který by vám dával upřímnou zpětnou vazbu, nejsnazším způsobem, jak sledovat vaše pokroky, je nahrávání vašeho zpěvu. Zaměřit se můžete nejen na jednotlivé tóny, ale také správnou artikulaci, výslovnost či právě dýchání a délku tónů

Zaklady Zpevu
Zdroj: Unsplash.com / Jason Rosewell

5. Naučte se pracovat s hlasem

Abyste posunuli svůj zpěv na další úroveň, je potřeba se naučit s vaším „hudebním nástrojem“ správně zacházet. To zahrnuje například schopnost hlas tlumit, zpívat v nosních polohách či naopak vysoké tóny. Nezapomínejte však ani na procvičování správné artikulace a zpěv samohlásek.

6. Pravidelně cvičte

Jako každý koníček, i zpěv je potřeba pravidelně trénovat. Zkuste si proto vynahradit během týdne dostatek času na dechová cvičení i zpěv. Pamatujte, že první pokroky možná neuslyšíte hned, ale po pár dnech až týdnech svědomitého trénování.


TIP REDAKCE: Jak se naučit hrát na kytaru?


7. Pečujte o své hlasivky

Na závěr nezbývá než dodat, že hlasivky bychom neměli jen dostatečně trénovat, ale také jim dopřát potřebný odpočinek. Pro zdraví vašich hlasivek je rovněž důležitý pitný režim – ideální volbou je vlažná voda, která pomáhá hlasivky uvolňovat. Vyhněte se naopak mléčným nápojům, které mohou zahleňovat.

4.9/5 - (15 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *