Akusticka Kytara

|

Jak se naučit hrát na kytaru?

Hraní na hudební nástroj rozhodně není pro každého – pokud se však některý těší opravdové popularitě napříč generacemi, je to rozhodně kytara. Kdo by občas nezatoužil si zabrnkat svou oblíbenou písničku nebo se předvést před kamarády u táboráku? A abychom vám vaše první krůčky k ovládnutí tohoto populárního strunného nástroje usnadnili, přinášíme vám návod, jak se krok za krokem naučit hrát na kytaru. 

Nejlepší online kurzy pro začátečníky a mírně pokročilé

Artmaster.cz Logo

KYTARA – PRO ZAČÁTEČNÍKY I MÍRNĚ POKROČILÉ

(Honza Ponocný)

Artmaster.cz Logo

KYTAROVÉ HITY K TÁBORÁKU – PRO MÍRNĚ POKROČILÉ

(Pokáč)

Artmaster.cz Logo

HUDEBNÍ TEORIE – MINIKURZ PRO ZAČÁTEČNÍKY

(Adam Albrecht)

1. Najděte metodu, která vám bude vyhovovat

Učinili jste zásadní rozhodnutí – chcete se naučit hrát na kytaru. Nejspíš však před vámi leží otázka, jak vlastně začít. Metod, jak se seznámit se základy hraní na kytaru, je mnoho. Jaké tedy máte možnosti?


TIP REDAKCE: Jak se naučit zpívat?


Kupte si učebnici hry na kytaru

Pokud patříte mezi zaryté samouky, první volbou bude pravděpodobně nákup učebnice a zpěvníku. Je však třeba říci, že v případě, že je kytara váš první hudební nástroj, pro vás může být obsah těchto učebnic tak trochu španělskou vesnicí. Ideální proto samostudium z učebnice zkombinujte s některou z následujících metod.

Najděte si lektora 

Tou první jsou lekce u učitele hudby, který vám bude schopen vysvětlit základy hraní na kytaru naživo. Výhodou je rovněž fakt, že se ho můžete vyptat na věci, kterým nerozumíte, či se nechat včas opravit. 

Pokud se vám zdají lekce hraní na kytaru příliš drahé, učitelem se vám může stát také kamarád, který hraní na kytaru ovládá. Hraní tak bude o poznání větší zábava, a je tak větší pravděpodobnost, že s učením vytrváte.

Vyzkoušejte online lekce na kytaru

Druhou, avšak stále oblíbenější variantou, jsou online lekce na internetu. V případě, že umíte anglicky, najdete nespočet tutoriálů na YouTube. Skvělou alternativou jsou však také nejrůznější výukové portály – příkladem může být ArtMaster, na kterém na vás čeká za poměrně příznivou cenu opravdu nepřeberné množství lekcí v češtině. Úplní začátečníci mohou začít kurzem Hudební teorie, navázat Online kurzem kytary pro začátečníky a mírně pokročilé, a nakonec se naučit Kytarové hity k táboráku s Pokáčem.

Hudebni Teorie
Zdroj: Pixabay.com / jan8888kal

2. Pořiďte si základní výbavu

Pořízení kytary je asi samozřejmostí, vhod však přijde i další vybavení. Zatímco ladičku lze nahradit mobilní aplikací, časem se neobejdete bez kapodastru, trsátka, náhradních strun či popruhu na kytaru. Praktické je rovněž pořízení stojanu a obalu na kytaru. Zároveň myslete na to, že jako začátečník si vystačíte s naprosto základní výbavou a další doplňky můžete pořizovat až časem. 

Kytara Kapodastr
Zdroj: Pixabay.com / FidesP

Kde koupit kytaru?

3. Naučte se naladit kytaru

Zapsali jste se do kurzu, ale chcete se před jeho začátkem naučit alespoň naprosté základy? Začněte tím, že se naučíte naladit kytaru. Prozatím si vystačíte s informací, že struny se jmenují podle tónů, které na nich ladíme. Ve standardním ladění se jedná o tóny E, D, G, H, E, přičemž jsou seřazeny od nejtlustší po nejtenčí strunu

4. Naučte se základní pojmy

Před začátkem kurzu je rovněž vhodné se naučit význam základních pojmů, které vám usnadní porozumění lektorovi, ať už při online lekci, či naživo. Důležité je zejména číslování prstů a strun. Prsty se číslují od ukazováčku (1) až po malíček (4). Struny číslujeme od nejtenčí (1) po nejtlustší (6). 

Číselně se označují rovněž pražce, v tomto případě vzestupně směrem od hlavy k tělu kytary. Číslo pražce je důležité například při hraní akordů, kdy nám napovídá, v jaké pozici strunu zmáčknout.

Kytara Taby
Zdroj: Pixabay.com / BarbaraALane

TIP REDAKCE: Jak se naučit hrát na ukulele?


5. Naučte se akordy a rytmus

Prvním krokem k ovládnutí hraní na kytaru jsou akordy a rytmus. Velkou výhodou akordů je skutečnost, že se jich stačí naučit pár a už jsme schopni zahrát jednoduchou písničku. Pro začátek si vystačíte se základními, jednoduchými akordy, které nevyžadují žádnou „prstovou gymnastiku“, tedy akordy G, D, E, Em, A, Am či C. K pochopení rozmístění prstů vám pomohou tzv. diagramy akordů, které zjednodušeně symbolizují pražce, struny a umístění prstů.

Ruku v ruce s akordy jde rytmus, tedy pohyb pravé ruky po strunách (u praváků). Nejčastěji se setkáme se zápisem pomocí D a U, tedy nahoru a dolů (a anglického UP a DOWN), případně šipkami naznačujícími směr pohybu ruky. Přestože je tzv. doprovodů opravdu nepřeberné množství, zprvu si vystačíte s rytmem D-D-D-D, případně valčíkovým rytmem (D-DU DU). Oblíbený je také rytmus na čtyři doby D-DU-U DU.

6. Pravidelně trénujte

Ať už se rozhodnete zůstat u akordů, či pokročíte na tabulatury a složitější skladby, základem úspěchu je především vytrvalost. Největších pokroků dosáhnete, když budete pravidelně trénovat, ideálně každý den. Nebojte, bolest prstů brzy přejde, a procvičování tak bude každým dnem snazší a snazší!

4.9/5 - (11 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *