Kresleni

|

Jak se naučit kreslit?

Chtěli byste se naučit kreslit, ale nevěříte si? Možná vás potěšíme konstatováním, že schopnost kreslit rozhodně není pouze o talentu – za krásnými kresbami stojí především velké množství píle a úsilí. V následujících řádcích vám proto prozradíme, jak se naučit kreslit bez ohledu na talent, zkušenosti či věk.

Nejlepší online kurzy pro začátečníky

Artmaster.cz Logo

KRESLENÍ – PRO ZAČÁTEČNÍKY

(Vladimír Strejček)

Co budete potřebovat?

Jednou z hlavních předností kreslení je, že nepotřebujeme téměř žádné drahé vybavení. Vystačíte si s obyčejným papírem a tužkou. Pokud však chcete váš výtvor posunout na další úroveň, vyplatí se pořídit se odpovídající pomůcky. Mezi ty patří zejména kvalitní čtvrtka na kreslení, guma a tužky různých tvrdostí. Při jejich výběru patří jednoduché pravidlo – čím měkčí tužka, tím tmavší a sytější odstín. Zatímco tvrdé tužky se hodí především ke kreslení obrysů a detailů, měkké tužky využijete u stínování či tmavých ploch.

Kde koupit potřeby na kreslení?

Krajinaomalovanek.cz Logo
Krajinaomalovanek.cz

Co kreslit?

Tato otázka doprovází snad každého aspirujícího kreslíře. Vhodné je začít zejména základními tvary, jejichž předlohu vám poskytnou každodenní předměty kolem vás. Jednoduše si vytvořte zátiší vašeho oblíbeného hrnečku či ovoce. 

Jakmile se budete cítit na pokročení na další úroveň, zkuste oživit svou tvorbu výletem do přírody a kresbou krajinky v plenéru, případně vytáhněte stolní zrcátko a vyzkoušejte autoportrét. A pokud máte ve své rodině či mezi přáteli někoho, kdo je ochotný vám sedět modelem, neváhejte se pustit do kresby postavy!


TIP REDAKCE: Jak se naučit zpívat?


Základy kreslení

Ať už začnete kresbou jablka či portrétem, důležité je především pochopení naprostých základů. A jaké to jsou?

Naučte se správně dívat

Prvním krokem k ovládnutí tužky jsou především naše oči. Než se vůbec tuhou dotknete papíru, zkuste si předmět, který kreslíte, pečlivě prohlédnout. Vnímejte jeho tvary, jejich vzájemné proporce či způsob, jakým se od povrchu odráží světlo. Právě schopnost správně vidět tvary v předmětech kolem nás je základní dovedností, která by neměla chybět žádnému kreslíři. V začátcích si můžete před samotným kreslením načrtnou základní tvary, ze kterých se daný předmět skládá.

Potreby Na Malovani
Zdroj: Pixabay.com / Skitterphoto

Pozor na proporce

S tím úzce souvisí proporce, které jsou častým neduhem začínajících kreslířů. Zejména v případě, že se snažíte kreslit realisticky, je vzájemný poměr velikostí jednotlivých částí předlohy naprosto zásadní. Výjimkou potvrzující pravidlo jsou pak stylizované či komiksové kresby, ve kterých přirozené proporce účelně porušujeme. 

Naučte se stínovat

S realismem jde ruku v ruce také stínování, které nám pomůže z dvourozměrného obrázku udělat trojrozměrný. Při stínování používáme spíše měkčí tužky, které usnadní stínování přechodů mezi tmavými a světlými plochami. Pamatujte, že tmavší plochy vyjadřují stíny a světlé naopak místa, od kterých se odráží světlo. Skvělým způsobem, jak se naučit stínovat, je kreslení základních tvarů, jako je koule či kužel, případně předmětů podobného tvaru, tedy například jablka či jiného ovoce.

Naučte se perspektivu

Pokud vás láká kreslení přírody či architektury, nezbytnou součástí vašich znalostí by měla být také perspektiva. Přestože se na první pohled může zdát opravdu složitá, jedná se o jednoduché pravidlo, které vám pomůže vnést do vašich kreseb realismus. Pro začátek si vystačíte s informací, že díky perspektivě:

  • Jsou vzdálenější předměty menší
  • Vzdálenost mezi nimi je vizuálně kratší
  • Všechny rovnoběžné linie vzbuzují dojem, že se na horizontu (rovině v úrovni našich očí) sbíhají

Jak začít s kreslením?

Samostudium

Zatímco u hraní na hudební nástroj je učení svépomocí poněkud obtížné, u kreslení to je nejčastější způsob, jak začít. Přestože zlepšovat se budete především díky trénování, řadu užitečných rad naleznete v učebnicích kreslení, které jsou k dostání v knihkupectví. Poradí vám například se stínováním, perspektivou či proporcemi postavy a tváře.


TIP REDAKCE: Jak se naučit hrát na kytaru?


Kurzy kreslení

Pokud to s kreslením myslíte vážně, vhodným dalším krokem jsou kurzy kreslení. V jejich rámci se nejen seznámíte s podobně smýšlejícími lidmi, ale zároveň dostanete příležitosti si vyzkoušet mnoho různých technik. Lektor kurzu vám navíc dokáže poradit, v jaké oblasti se potřebujete nejvíce zlepšit, případě mu můžete položit všechny své zvídavé dotazy.

Online kurzy kreslení

Třetí alternativou, která je vhodná pro všechny, kteří se na běžný kurz kreslení zatím necítí či jednoduše nemají čas, je jeho online verze. Přehledně zpracované základy kreslení najdete například v kurzu kreslení pro začátečníky na platformě ArtMaster, který je přizpůsoben těm, kteří se touží naučit úplné základy. V rámci deseti lekcí se naučíte nejen správně držet tužku, ale také nakreslit základní tvary a objekty.

4.9/5 - (13 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *