Zaklady Hry Na Klavesy

|

Jak se naučit hrát na piano a klávesy

Asi se shodneme, že piano či klávesy rozhodně nepatří mezi nástroje, na které se naučíte hrát během několika málo dní. Učení samotných základů je běh na dlouhou trať, nemluvě o dosáhnutí skutečně profesionální úrovně. Právě to však dělá z tohoto hudebního nástroje výzvu, kterou se mnoho aspirujících hudebníků snaží pokořit. V případě, že mezi ně patříte i vy, v dnešním článku pro vás máme několik praktických tipů do začátků.

Nejlepší online kurzy pro začátečníky a mírně pokročilé

Artmaster.cz Logo

PIANO, KLÁVESY – PRO ZAČÁTEČNÍKY I MÍRNĚ POKROČILÉ

(Adam Albrecht)

Artmaster.cz Logo

HUDEBNÍ TEORIE – MINIKURZ PRO ZAČÁTEČNÍKY

(Adam Albrecht)

Jaký je rozdíl mezi klávesy a pianem?

Ono velké rozhodnutí padlo – chcete se naučit hrát na klavír. Tento vznešený hudební nástroj láká svým plným zvukem, na druhou stranu je třeba vzít v potaz, že jeho pořízení je výrazně nákladnější než zakoupení kláves. Po klavíru tak sáhněte spíše až v okamžiku, kdy si osvojíte základy a budete si jistí, že u hry na klavír zůstanete. Vhodnou volbou je také v případě, že se chcete věnovat klasické hudbě, která prostě a jednoduše zní na klavíru mnohem lépe než na klávesách.

Piano
Zdroj: Unsplash.com / Isaac Ibbott

Klávesy však nabídnou také nesporné množství výhod. Častou jsou první volbou mladých hráčů, kteří se chtějí věnovat spíše modernější hudbě. Za hlavní výhodu lze také považovat nižší pořizovací cenu a možnost připojit klávesy ke sluchátkům, což ocení také okolí aspirujícího klávesisty. V neposlední řadě ušetříte místo a můžete klávesy snadno převážet, což se o pianu rozhodně říci nedá.

Klavesy
Zdroj: Unsplash.com / Joseph Young

Kde koupit klávesy nebo piano?

Lze se naučit hrát na piano svépomocí?

Piano patří mezi náročnější hudební nástroje, a je tak vhodné cvičit pod vedením učitele, který případně opraví nevhodné návyky při hraní. Naučit se však hrát můžete i svépomocí prostřednictvím online tutoriálů.

Oblastí, na které mnoho začátečníků ztroskotá, je pak zejména teorie. Z tohoto hlediska je vhodné i v případě domácí studia vyzkoušet strukturované online kurzy, které vám vše přehledně vysvětlí. Doporučit můžeme například kurzy akademie ArtMaster, konkrétně kurz hry na piano a klávesy, který je vhodné doplnit obecnějším kurzem hudební teorie

Podle sluchu či podle not?

Zásadní otázkou, která vám pravděpodobně také přišla na mysl, je nutnost učení se not. Jejich znalost je bezpochyby výhodou u jakéhokoliv hudebního nástroje. Alternativou je hra podle sluchu, kdy pouze posloucháte písničku a podle sluchu se snažíte najít vhodné klávesy. Ačkoliv teoreticky může tato varianta působit snazším dojmem, je třeba říci, že ne každý dokáže tímto způsobem hrát, což platí dvojnásob v případě, že jste v hudebním světě naprostým nováčkem. 

Naučte se správně sedět

Než se pustíte do samotné hry, je vhodné se naučit u piana či kláves správně sedět. V opačném případě se můžete po hodinách trénování dočkat bolavých zad. Základem jsou především přirozeně rovná záda, chodidla opřená o zem a správný pohyb celých paží (ne pouze prstů). Správný sed bychom se měli učit od samotných začátků, později se již zažitého zlozvyku špatně zbavuje.


TIP REDAKCE: Jak se naučit hrát na kytaru?


Základy hraní na piano a klávesy

Ať už se rozhodnete pro hru na klávesy nebo piano pomocí videí na YouTube, online kurzů či učitele, není na škodu se nejprve naučit základní pojmy:

Počet kláves

Počet kláves se liší na základě nástroje, pro který jste se rozhodli. Klavír má klaviaturu o 88 dynamických klávesách, z čehož je 52 kláves bílých a 36 černých, které představují půltóny. Těch najdeme v každé tónině pět. Jednu oktávu tvoří sedm bílých kláves, ty představují naopak celé tóny. Bílé klávesy odpovídají základním tónům C, D, E, F G, A a H. 

Klaviatura keyboardu (kláves) mívá zpravidla méně kláves, a to 61 či 54. Menší počet kláves může být sympatický zejména úplným začátečníkům. 


TIP REDAKCE: Jak se naučit zpívat?


Stupnice

Důležitým pojmem jsou tzv. stupnice, tedy tóny seřazené podle základní frekvence. Stupnice může vzestupná či sestupná.

Solmizační slabiky

Pokud se rozhodnete hrát podle sluchu, důležité jsou rovněž tzv. solmizační slabiky. Ač vám jejich název možná není příliš povědomý, jistě jste se s nimi setkali v hudební výchově na základní škole. Základní solmizační stupnice, tedy do, re, mi, fa, sol, la, si, do odpovídá tónům C, D, E, F, G, A, H a C.

4.8/5 - (10 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *