Plotr

Co je to řezací plotr a jak si ho správně vybrat?

Nevíte, co si představit pod názvem plotr? Jedná se prakticky o velkoformátovou tiskárnu se speciálními funkcemi. Většinou ho používají profese, jako je grafik, architekt nebo projektant. Těžit z něj může i mnoho dalších lidí. Musíte jen vědět, jak si ho správně vybrat. Pro někoho, kdo tento produkt nikdy neměl doma, může být výběr poměrně těžký. Proto se podíváme na pár hlavních věcí, na které se musíte dívat a ověřit si je u daného modelu před nákupem.

Co to je?

S tímto přístrojem dokážete vytisknout velký formát. Pořídit si můžete i profesionální řezací plotry, které vám zajistí dokonalé řezy do kartonu, plastu i textilu. Klasický plotr na tisk vám přinese hodně skvělých vlastností, které můžete využívat doma i ve firmě. Musíte jen počítat s tím, že do něj potřebujete roli papíru, nikomu jednotlivé listy. Obecně vám tento přístroj přinese velké množství benefitů. Podle toho se musíte rozhodnout, jestli je to pro vás. Plotry nabízí:

  • tisk velkého formátu,
  • kvalitnější a detailnější tisk,
  • vektorové i rastrové obrazy,
  • nabízí širokou paletu barev, snadné oříznutí a nižší náklady.

Pro architekty nebo designéry je skvělou možností také perový (kreslicí) plotr, který pracuje s kreslicím perem. Díky tomu si poradí s vektorovým obrazem tak, že rozdíl amatér ani nepozná. Proto hodně záleží na tom, co přesně od tohoto přístroje očekáváte. Podle toho si musíte zvolit typ plotru, který si pořídíte. To bude první faktor, o kterém se musíte rozhodnout. Bez toho si nemůžete koupit produkt, který vám bude naplno vyhovovat.

Levný vs. profesionální model

Cena je vždy zásadním faktorem při výběru. Proto se musíte rozhodnout, jestli vám stačí levnější model. Ty nabízí rychlý, tichý tisk a menší rozměry. Na druhou stranu si většinou poradí jen maximálně s formátem A1. U dražších, profesionálních modelů najdete i velké formáty, dokáže tisknout i skenovat a zvládne větší role papíru. Negativem je pochopitelně vyšší cena při nákupu a potřebují více elektřiny při fungování. Nabízí ale také pokročilé funkce, které potřebuje mnoho profesionálů.

Náklady na tisk

Náklady budou klíčové hlavně v případě, že budete tisknout velké množství dokumentů a projektů. U každého modelu existuje mnoho faktorů, které ovlivňují spotřebu a náklady. Tyto náklady zahrnuje cena inkoustu, papíru, životnost daného modelu a spotřeba elektřiny. Jestli vás hodně zajímají náklady, musíte se dívat na tyto faktory a spočítat si, jestli se vám vyplatí profesionální model, protože ten bude mít vyšší náklady, a to při nákupu i používání.

Zajímavé funkce

Výrobci těchto pomocníků se pochopitelně snaží své produkty neustále vylepšovat. Proto jim dávají další a další funkce. Dokonce je můžete ovládat přes aplikaci na tabletu nebo smartphonu. K plotru si můžete pořídit také termolis na potisk předmětů, což vám přinese další možnosti při práci i podnikání. Oba nástroje můžete spojit a vytvořit díky nim jedinečné produkty na prodej. Klasické plotry ale nabízí několik zajímavých funkcí, které vám práci hodně usnadní:

  • displej – snadné ovládání a nastavení rozměrů,
  • bezokrajový tisk – funkce, která vám ušetří papír,
  • propojení s Cloud – tisknout můžete vzdáleně nebo z jiného programu,
  • nový systém doplňování inkoustu – šetří náklady na tisk a nabízí vyšší komfort.

Vyberte si typ rozhraní

Plotry většinou můžete připojit hned několika způsoby. Musíte se předem podívat, který z nich je u daného modelu, který chcete koupit. A samozřejmě se musíte rozhodnout, pro který z nich se rozhodnete. Obecně existují tři možnosti: WiFi, síťový kabel (LAN) nebo USB konektor. Zamyslete se nad tím, jak budete posílat své dokumenty do zařízení nejčastěji a podle toho si vyberte ideální model pro svou práci a všechny projekty.

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *