Nahravani Hudby

|

Jak tvořit vlastní hudbu?

Kdo by občas nezatoužil složit si svou vlastní písničku, kterou by nejen vyjádřil své myšlenky a pocity, ale také by se se svým dílem mohl pochlubit při sešlosti s přáteli? Bohužel skládání písní je oblastí, která může řadu aspirujících hudebníků či textařů odradit dřív, než vůbec začnou. A přestože se opravdu nejedná o koníček pro každého, je třeba odhodit strachy a vrhnout se do psaní hudby po hlavě. Abychom vám však počáteční trápení možná trochu ulehčili, v dnešním článku vám přinášíme několik rad a tipů, jak tvořit vlastní hudbu.

Nejlepší online kurzy pro začátečníky a mírně pokročilé

Artmaster.cz Logo

PRODUKCE V ABLETON LIVE – PRO ZAČÁTEČNÍKY I MÍRNĚ POKROČILÉ

(Jáchym Krohe)

Artmaster.cz Logo

HUDEBNÍ TEORIE – MINIKURZ PRO ZAČÁTEČNÍKY

(Adam Albrecht)

Je skládání hudby pro každého?

Jak již bylo řečeno, skládání hudby a psaní textů (či kombinace obojího) je rozhodně krásným koníčkem, který však doprovází řada úskalí. Prvotním impulzem k tvoření by tak měla být především vnitřní motivace hudbu tvořit, a předávat tak dál své myšlenky, emoce či cokoliv dalšího, co chcete do své písně vložit. 

Zároveň je třeba dodat, i obyčejná zábava při skládání je mnohdy dostatečným důvodem, který vede k překvapivým výsledkům. 

Ableton Live
Zdroj: Unsplash.com / Skyler Gerald

Kde koupit multimediální software Ableton Live?

Co potřebujete znát, než se pustíte do skládání?

Asi se shodneme, že pro napsání životaschopné písničky potřebujeme kromě motivace a nadšení také schopnost hrát na nějaký hudební nástroj, ideálně kytaru či piano, případně si vystačíte i s ukulele. Platí však, že čím lépe daný nástroj ovládáte, tím více vám půjde skládání hudby od ruky.

Zapomínat bychom však neměli ani na další nezbytnou oblast při tvorbě písniček, a to zpěv. Přestože rozhodně nemusíte být prvotřídní zpěváci s velkým hlasovým rozsahem, jistá kontrola nad hlasovým projevem vám bezpochyby přijde vhod. Dvojnásob to platí v případě, že se o své písně hodláte podělit s publikem. Z tohoto hlediska můžete zamířit na kurz zpěvu, ve kterém se naučíte alespoň naprosté základy.

Kurzy přijdou vhod také v případě, že jste úplnými nováčky v oblasti hudební teorie, jejíž neznalost může být při skládání značnou překážkou. Pokud se vám nechce hledat místo ve věčně přeplněných kurzech pro veřejnost, vyzkoušet můžete online kurzy akademie ArtMaster, která kromě základů hudební teorie nabízí například také kurzy produkce v Ableton Live, kterou oceníte (nejen) v případě, že nemáte za zády kapelu. 


TIP REDAKCE: Jak se naučit hrát na piano a klávesy


Co bylo první – hudba nebo text?

Když přijde na skládání písniček, jedním z nejčastějších dotazů je otázka, zda začít hudbou či textem. Odpověď zní, že je to velice individuální; zatímco někteří hudebníci jako první vymyslí text, který následně teprve zhudebňují, celý proces může fungovat i opačně, tedy nejprve hudba a poté text. Do jisté míry tak záleží na tom, zda jste orientovaní spíše na slovní stránku, či naopak tu hudební. 

V této oblasti hraje velkou roli také fakt, zda je pro vaše písně typická převaha textu či naopak hudby. Zatímco u písničkářů a šansoniérů bezpochyby vládne text, existují žánry, ve kterých slova hrají takříkajíc druhé housle, a často tak vznikají až druhotně. 

Komponovani Hudby
Zdroj: Unsplash.com / Erwi

Jak tvořit vlastní hudbu?

Jak již bylo řečeno, v prvé řadě je vhodné výborně ovládat hru na alespoň jeden hudební nástroj, ideálně kytaru či piano. Samotné tvoření se bohužel nelze nijak naučit; melodie k vám musí jednoduše přijít. Následně si s ní můžete hrát a během procesu skládání ji přetvořit v něco úplně jiného, než čím byla na začátku. Čistě na vás je také délka tvořivého procesu – skladbu nemusíte dokončit během jednoho odpoledne, naopak je vhodné ji nechat „odležet“ a později se k ní vrátit s čistou hlavou a novými nápady.

Přestože se jedná o silně intuitivní proces, mnohdy nezbytnou součástí skládání je již zmiňovaná hudební teorie, tedy znalost základních pojmů či akordových postupů. Opět je však třeba konstatovat, že každý jsme jiný, a mnoho skladatelů tak tvoří hudbu bez ohledu teoretickou stránku.


TIP REDAKCE: Jak se naučit zpívat?


Jak napsat text?

Druhou zásadní oblastí při skládání písní je také text. Ani u textů bohužel neexistuje přesný návod, který by vás krok za krokem provedl celým procesem. Kromě technické stránky, tedy střídání rýmů, struktury refrénu a slok či počtu slabik na řádek, bohužel schopnost psát texty opět do velké míry závisí na naší inspiraci a momentálně múze. 

Pokud nevíte, kde začít, dobrým prvním krokem je ujasnění si, o čem chceme vlastně psát. Jasně dané téma sice lehce omezuje autorovu svobodu, na druhou stranu ho lze brát jako takové slohové cvičení na základní škole, jehož výsledek může být překvapivě dobrý. Zároveň je třeba dodat, že mnohdy nemusí být myšlenka textu jasná ani samotnému autorovi, případně se jedná o samovolný proces, kdy se slova i sloky vrší jedna za druhou téměř bez našeho přičinění. 

5/5 - (8 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *