tipy jak šetřit vodou

|

Jak doma ušetřit za vodu? Tipy, jak můžete začít ještě dnes

Nejen z hlediska finančních úspor, ale také z hlediska šetření přírodními zdroji. Šetřit vodou se vyplatí v každém ohledu. Nezapomeňte, že voda je cenná surovina a pokud s ní můžeme šetřit, pak bychom se na to měli zaměřit. Odkud začít? A jaké kroky můžeme začít dělat hned dnes? 

Sprchování místo koupele

Ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, sprchováním ušetříte značné množství vody, než kdybyste si napustili vanu. A jedná se rozhodně o nezanedbatelné číslo. Pokud se vykoupeme, spotřebujeme v průměru 100 až 200 litrů vody. Při sprchování se jedná o zlomek – můžeme tak ušetřit až 170 litrů vody na jednu koupel. 

Perlátory, které vám pomohou

Mít vodovodní baterii bez perlátoru snad už ani nejde. Perlátor totiž snižuje průtok vody tím, že mixuje proud vody se vzduchem. V komfortu rozdíl nepoznáte, na účtu za vodu už ano. Pokud kupujete umyvadlovou baterii novou, je to u výrobců samozřejmost. Problém může nastat u starších modelů, na které se ale dají perlátory připevnit dodatečně. Můžete tak zjistit, že třeba na chatě či chalupě vám protékají litry vody navíc úplně zbytečně. Takový perlátor je navíc docela jednoduchá a levná věc, pořídit si jej můžete od pár desítek korun. 

voda a ruce

Nenechávejte téct vodu dlouho 

Pokud jste zvyklí nechat téct vodu při mydlení nebo při čištění zubů, zbystřete. Tento zlozvyk vás může stát zbytečné litry vody navíc. Když ji přímo nepotřebujete, pak ji vždycky zastavte.

TIP: Jak ušetřit v domácnosti

Šetrné programy spotřebičů

Nejen myčku, ale i pračku můžete spustit na tzv. eko úsporný program. Jednotlivé programy totiž sice trvají delší dobu, ale výrazně vám pomohou ušetřit vodu i energie. 

Moderní spotřebiče jsou oproti těm starým velmi úsporné. Možná by se vyplatilo investovat do novějšího spotřebiče, pokud máte doma pořád starý kousek. Pokud třeba pračku vyměníte za novou s energetickým štítkem A+++, ušetříte za vodu i elektřinu.

Využijte i dešťovku

U rodinných domů nebo chalup přemýšlejte nad využitím dešťové vody. Z okapů ji můžete mít svedenou třeba na chalupách do barelů a sudů s vodou. U novostaveb je zase třeba mít přímo nádrž na dešťovou vodu. Ta pak poslouží třeba na zalévání záhonů na zahradě. Měkkou dešťovou vodu snáší rostliny totiž daleko lépe, než tvrdou pitnou vodu. Lze ji ale využít i na splachování WC nebo třeba praní. Pokud stavíte, můžete si zažádat o dotace. 

Pozor na protékající záchod

Dalším místem, kde můžete výrazně ušetřit za vodu, je toaleta. Základním bodem je záchod s úsporným splachováním. To funguje tak, že máte rozdílná tlačítka na menší a na větší spláchnutí (většinou 3 a 6 litrů). Pokud jej ale nemáte, můžete použít šetřič vody na toalety “wc stop”, který spotřebu vody omezí. 

Zároveň neignorujte, pokud vám záchod protéká. Tak vám může také zbytečně unikat velké množství vody.

U vaření přemýšlejte ekologicky 

Nějaký ten litřík můžete ušetřit i při vaření. V případě odmrazování nechejte přirozeně potraviny rozmrznout a nerozmrazujte je pod tekoucí vodou. Suroviny také vařte v přiměřeném množství vody. Při vaření brambor třeba stačí naplnit vodu v rovině s vařenou surovinou. Vodu z těstovin nebo brambor dále také můžete využít třeba na další vaření. 

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *