nakupování jídla

|

Jak ušetřit za jídlo?

Potraviny tvoří v rodinném rozpočtu jednu z největších položek. Uživit průměrnou čtyřčlennou rodinu není při dnešních cenách nic jednoduchého. Pokud hledáte řešení, jak své peněžence alespoň trochu ulevit, ne však na úkor kvality jídla, podívejte se na naše jednoduché tipy.

1. Rozdělte si peníze

Chodit nakupovat s plnou peněženkou nebo jen platební kartou svádí člověka k většímu utrácení, není totiž limitován určitou částkou. Berte si s sebou na nákup přibližně tolik peněz, kolik předpokládáte, že budou potraviny z nákupního seznamu stát. Úplně nejideálnější řešení je pak rozdělit si peníze na jednotlivé týdny v měsíci a snažit se s nimi vyjít.

2. Promýšlejte, co budete vařit

Promyšlený jídelníček může ušetřit spoustu peněz. Nakupte takové potraviny, které upotřebíte ve více receptech, a podle toho také následující dny vařte. Snižte tak pravděpodobnost, že některé funkce zbytky surovin vyhodíte, místo abyste z nich uvařili plnohodnotné jídlo.

3. Není sleva jako sleva

Nenechte se v obchodech nalákat na falešné slevy. Ne vždy se totiž nakupování v akci vyplatí. Čtěte cenovky na regálech pozorně. Bývá na nich totiž uvedeno, kolik korun za určité množství výrobku (např. kilogramů nebo litrů) zaplatíte. Tuto informaci porovnejte také se stejnými potravinami jiných značek, které zrovna v akci nejsou. Budete možná velmi překvapeni.

4. Děti nechte raději doma

Jít na nákup s dětmi se může pěkně prodražit. Malí nákupčí chodí mezi regály a nejraději by si koupili všechno, co jim chutná. Vězte, že vás vždycky k nějaké sladkosti, kterou byste sami nekoupili, přemluví. Pokud máte možnost, nechejte je raději doma a vyrazte do obchodu sami.

5. Nechoďte nakupovat hladoví

Určitě jste si někdy všimli, kolik zbytečností nacházíte do nákupního košíku ve chvíli, kdy jdete do obchodu hladoví. Nezapomeňte se tedy před odchodem najíst. Jenom tak koupíte pouze to, co opravdu potřebujete.

6. Nekupujte balenou vodu ani limonády

Sycené vody a sladké limonády jsou naprostou zbytečností na každém nákupním seznamu. Nejenže jsou nezdravé a obvykle i plné cukru, ale také velmi neekologické. Vyřazením této položky ušetříte spoustu peněz, své zdraví i přírodu.

7. Kupujte jen to, co skutečně sníte 

Mnoho lidí má ve zvyku nakupovat potraviny takzvaně „do zásoby“, zejména pak pokud jsou v akci. U trvanlivých potravin to může být jisté plus (za předpokladu, že se vám do deseti balíčků mouky nepustí moli), ale u potravin čerstvých je to spíše plýtvání. Často se pak stává, že se vyhazují prošlé šunky, sýry nebo jogurty úplně zbytečně. Nakupujte proto pouze na pár dní dopředu, abyste měli jistotu, že dané množství jídla skutečně zužitkujete.

8. Do práce si berte jídlo z domu

Jestliže je vaším zvykem si v práci chodit do restaurace na „meníčko“, stojí vás tento způsob stravování nemalé finance. Připravte si raději oběd či svačinu doma a vezměte si je s sebou do krabičky. Porce domácího jídla vás vyjde asi na čtvrtinu ceny poledního menu z restaurace. 

9. Recepty „co dům dal“

Ne vždy je nutné před vařením spěchat do obchodu nakoupit. Otevřete lednici i spíž a podívejte se, co všechno doma máte. Použijte fantazii a uvidíte, že z „ničeho“ lze vykouzlit salát, omeletu nebo skvělou zapečenou večeři.

10. Co nemůžete spotřebovat, to zamrazte

Přecenili jste množství zakoupeného ovoce, zeleniny, masa nebo třeba houskového knedlíku? To vůbec nevadí, mnoho potravin se totiž dá zamrazit a zužitkovat později, aniž by se zkazily. Ovoce si například nakrájejte na kostičky a zamrazte po troskách v sáčcích. Bude se hodit do smoothies nebo domácí zmrzliny. 

11. Po datu spotřeby neznamená zkažené

Našli jste v lednici jogurt nebo sýr, který má již pár dní po datu spotřeby? Pokud neuplynula příliš dlouhá doba, není třeba takové potraviny vyhazovat. Vždy si však raději přičichnete a ochutnejte, než je začnete konzumovat. S masem nebo uzeninami však opatrně. Bakterie, které se v nich množí mohou být nebezpečné, proto je raději včas zamrazte, případně po dovršení data spotřeby zlikvidujte.

12. Cukr nepotřebujete

Sladkosti, koláče a další potraviny obsahující plno rafinovaného cukru se v našem jídelníčku vůbec nacházet nemusí. U většiny lidí se však o přesto nacházejí snad v každém nákupu. Přestaňte zbytečné sladkosti nakupovat, ušetříte peníze a navíc shodíte i nějaké kilo.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *