Brichomluveni

|

Co je to břichomluvectví a jak na to?

Přestože před pár lety patřilo břichomluvectví mezi upadající obory, zájem o něj prudce stoupl s příchodem talentových soutěží u nás i ve světě. Právě břichomluvci se stali poměrně úspěšnými účastníky, kteří si získali publikum svým humorem i schopností přimět loutku „mluvit“ či dokonce zpívat. Není tak divu, že se stále větší množství dětí i dospělých touží tuto prazvláštní techniku naučit. Pokud patříte mezi ně, jste na správné místě. Dnes vám nejen prozradíme tajemství a historii břichomluvení, ale také se s vámi podělíme o tipy, jak na to.

Nejlepší online kurzy pro začátečníky

Artmaster.cz Logo

BŘICHOMLUVENÍ – MINIKURZ PRO ZAČÁTEČNÍKY

(Zdeněk Polách)

Kdo jsou břichomluvci a kde se vzali?

Přestože se může při pohledu na roztomilé plyšové loutky zdát, že je břichomluvectví záležitostí posledních desítek let, opak je pravdou. První břichomluvci se objevili už ve starověkém Řecku, kde jejich služby využívaly například slavné věštkyně v Delfách. Z podobných důvodů později břichomluvectví využívali faráři, kteří tak přesvědčovali lidi na mši, že k nim promlouvá bůh. 

Postupem času se však této praktiky ujali pouliční umělci a cirkusáci, kteří je doplnili typickými loutkami, jak je známe dnes.

Slavní břichomluvci jsou i u nás

Když se řekne břichomluvectví, pravděpodobně si vybavíte jednu z nejmladších břichomluvkyní na světě, Američanku Darci Lynne Farmerovou, která si v pouhých dvanácti letech získala publikum oblíbené talentové soutěže Amerika má talent. Mezi ostatními vynikla především schopností „břichem“ nejen mluvit, ale také nádherně zpívat. 

Známé a úspěšné břichomluvce však nemusíme hledat pouze v zahraničí. U nás patří mezi nejznámější břichomluvce například Zdeněk Polach, který zabodoval na česko slovenské verzi Talentu.

Zaklady Brichomluveni
Zdroj: Unsplash.com / Erik Mclean

Skutečně břichomluvci mluví břichem?

Nabízí se samozřejmě otázka, zda břichomluvci skutečně mluví břichem. Odpověď pravděpodobně nikoho nepřekvapí – jedná se o kombinaci schopnosti mluvit bez artikulace ústy a iluze vyvolané v mysli diváků. Náš mozek se totiž poměrně snadno nechá přesvědčit o tom, že loutka skutečně mluví, jelikož současně vnímá hlas břichomluvce (jehož rty se nepohybují) a pohybující se ústa loutky. 


TIP REDAKCE: Jak se naučit kreslit?


Jaká písmena se při břichomluvectví nepoužívají?

I břichomluvectví má bohužel své limity. Při artikulaci totiž hraje důležitou roli nejen náš jazyk a jeho poloha vůči zubům či patru, ale také rty. Z tohoto důvodu břichomluvci nikdy nemohou vyslovit hlásky B, F, M, P, Q a V. Řešením je pak jejich nahrazení podobnými hláskami, tedy například nahrazení hlásky B hláskou D. Tyto nepatrné změny pak břichomluvec skrývá za rozmanité hlasy loutek, které jsou natolik humorné, že divák tyto drobné chyby snadno přeslechne.

Může se břichomluvectví naučit každý?

Vzhledem k tomu, ž v počátcích učení nepotřebujete téměř žádné vybavení (dokonce ani loutku), do břichomluvectví se může pustit opravdu každý. Pokud se však nechcete učit metodou pokus omyl, je vhodné si zvolit zkušeného učitele, který se s vámi podělí o své znalosti. V současné době je na ArtMaster online akademii dostupný Kurz břichomluvení, kterým vás provede nejslavnější český břichomluvec Zdeněk Polach. 

Jak na břichomluvení?

Ačkoliv je břichomluvectví dovedností, kterou je třeba pilovat po mnoho let, úplné základy se naučíte poměrně snadno. Jak tedy začít?

Buďte originální 

V prvé řadě je třeba říci, že pro břichomluvení je vhodné mít nějaký materiál, tedy nejrůznější vtipy, scénky a glosy, kterými budete publikum bavit. Zkuste přestat hledat inspiraci u známých břichomluvců a přijděte s něčím neotřelým a originálním.


TIP REDAKCE: Jak se naučit hrát na ukulele?


Naučte se mluvit beze rtů

Prvním krokem k ovládnutí břichomluvení je schopnost nehýbat při řeči rty. To je snazší, než se může zdát. Jednoduše uvolněte rty i čelist a opakujete celou abecedu, aniž byste pohnuli rty. Jakmile si budete jistí v kramflecích, zkuste opakovat jednotlivá slova či věty. Zároveň se soustřeďte na nahrazení hlásek, které vyžadují pohyb rtů, tedy B, F, M, P, Q, a V

Pořiďte si loutku

Pokud chcete vystupovat před lidmi, dříve či později si budete muset pořídit loutku. Zda se bude jednat o lidskou postavu, zvířátko či nějakou nadpřirozenou bytost, je čistě na vás. Dbejte především na to, aby se hodila k vtipům a scénkám, které hodláte sehrávat. 

4.8/5 - (13 votes)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *