Spotřeba vody v domácnosti a jak ji snížit?
Vysoká spotřeba vody se může negativně promítnout ve vašem rodinném rozpočtu. Proč ale platit nesmyslné částky, když existuje řada možností, jak jednoduše neplýtvat a zároveň se příliš neomezovat. Nejsou to však jen peníze. Šetřit vodou je důležité také z ekologického hlediska. Pojďte se proto podívat, jak na to.
Jaká je spotřeba běžné domácnosti?
Je samozřejmě jasné, že každá domácnost spotřebuje ročně jiné množství vody. Konečné číslo závisí na počtu osob, ale i životním stylu, staří spotřebičů, které vodu využívají, a tak dále.
Průměrná denní spotřeba v České republice se pohybuje okolo 89 litrů na osobu. Pokud bychom to přepočítali na peníze s přihlédnutím k průměrným cenám vody v roce 2021, došli bychom přibližně k 9 korunám denně za jednu osobu.
Kolik vody spotřebujeme při mytí nádobí, sprchování nebo třeba při úklidu?
Zajímavá je také spotřeba při jednotlivých činnostech za den.
- sprchování či koupání – 30 litrů (plná vana i 100 a více litrů)
- splachování záchodu – 22 litrů za den
- úklid a praní – 13 litrů
- příprava jídla, pití a mytí špinavého nádobí – 8 litrů denně
- mytí rukou – 4 litry
- zahrada, pokojové rostliny a domácí mazlíčci – 8 litrů denně
Nesmíme však opomenout, že tyto hodnoty se týkají pouze jedné osoby a jsou orientační.
Jak efektivně snížit spotřebu vody?
1. Zapomeňte na vanu
Jak již bylo zmíněno výše, jedna plná vana vás stojí 100 litrů pitné vody. Nepřijde vám to trochu zbytečné? Použijte raději sprchu s úspornou hlavicí a hned uvidíte rozdíl ve spotřebě.
2. Investujte do myčky
Jedno mytí nádobí po vaření a jídle čtyřčlenné rodiny může „spolknout“ až 40 litrů vody. Vyřešit se to dá mytím v napuštěném dřezu, což je ale poněkud nehygienické a při následném oplachování nádobí čistou vodou opět moc neušetříte. Investujte do dobré myčky, která na jeden cyklus potřebuje pouhých 10 litrů vody. Rozhodně se to vyplatí nejen finančně, ale i časově.
3. Záchod s úsporným splachováním
Dnes už poměrně běžná záležitost u každého novějšího WC. Splachovadlo je opatřeno dvěma tlačítky, z nichž každé splachuje jiné množství vody.
4. Využijte dešťovou vodu
Jestliže máte příležitost, sbírejte dešťovou vodu. Možné je to asi pouze v rodinných domech a využijete ji například k zalévání zahrady nebo klidně k mytí auta. Dešťovou vodou se dá dokonce splachovat WC, nicméně to si již vyžaduje zásah odborníků.
5. Při čištění i sprchování vypínejte vodu
Když si čistíte zuby nebo se zrovna mydlíte ve sprše, vypínejte vodu. Zapněte ji, až ji opět budete potřebovat pro opláchnutí.
6. Perte jen při dostatku prádla
Prát dva kousky prádla zvlášť na celý prací cyklus je opravdu hloupost. I když moderní pračky již nabízí speciální programy pro tento účel, vyčkejte raději dokud se nenaplní celý buben, a teprve potom pračku zapněte.
7. Kontrolujte těsnění i protékající záchod
Protékající kohoutky a záchod jsou velký problém. I když se to může zdát jako pár kapek, opak je pravdou. Z kapajícího kohoutku „vykape“ týdně i 90 litrů vody.
8. Pořiďte pákovou, nebo nejlépe termostatickou baterii
Úspora pákových baterií je oproti těm klasickým, u kterých trvá seřízení teploty, docela značná. Nejlepší jsou však baterie termostatické, které si již předem zapnete na požadovanou teplotu, a tak neprotéká zbytečná voda.